05.11.2012

Belarus Press Photo 2012

Belarus Press Photo 2012

7-14 listopada 2012
Biblioteka Jagiellońska
wernisaż:
7 listopada
godz. 18:00
hol Biblioteki Jagiellońskiej

Poniżej wklejam opis wystawy przygotowany przez organizatorów:
"Te fotografie to notatki o życiu, kronika teraźniejszości, pochwycone ulotne i zachwycające momenty. Szokujące zdarzenia i problemy społeczne. Ludzie. Te zdjęcia to nie tylko odbicie spojrzenia fotografa na świat. Jest w nich – samo życie. Prawdziwe życie Białorusi i Białorusinów we wszystkich jego przejawach.
Wystawa prezentuje prace laureatów niezależnego i otwartego konkursu na najlepszą fotografię prasową na Białorusi. Są to zarówno pojedyncze zdjęcia, jak i krótkie serie w 8 kategoriach: wiadomości, ludzie w wydarzeniach, portret, sport, życie codzienne, tradycje narodowe, przyroda, sztuka i rozrywka.
Prezentowane na wystawie fotografie ukazują panoramę życia politycznego i społecznego na Białorusi w 2011 roku pełniej niż jakiekolwiek doniesienia prasowe i analizy ekspertów. Część tych zdjęć nie może zostać pokazana na Białorusi ze względów politycznych, choć są wśród nich także prace nawiązujące do sztuki, kultury, tradycji i obrzędowości Białorusinów.

W jury konkursu zasiadają fotografowie i dziennikarze z różnych krajów, m.in. Aleksandr Ziemlaniczenko (Rosja, redaktor naczelny Moskiewskiego biura agencji Associated Press, dwukrotny laureat Pulitzer Prize), Maria Mann (redaktor naczelna EPA), James Hill (Anglia, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów na świecie). Wśród zwycięzców znaleźli się artyści pracujący zarówno dla mediów państwowych, jak i niezależnych.

Podczas otwarcia wystawy będziemy gościć przedstawicieli komitetu organizacyjnego Belarus Press Photo – koordynatorów i białoruskich fotografów Vadzima Zamirouskiego, Julię Daraszkiewicz oraz laureata tegorocznego Grand Prix – Aleksandra Wasiukowicza.

Organizatorzy: Fundacja Europejska Białoruś, Towarzystwo Białoruskie w Krakowie
Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków, Fundacja Edukacja dla Demokracji
Patroni medialni: www.krakow.pl, Zniata, tut.by, Euroradio, Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Nasza Niwa

Wydarzenie jest współfinansowane przez Fundację Edukacja dla Demokracji
w ramach Programu „Przemiany w Regionie” – RITA Polsko-Amerykańskiej
Fundacji Wolności"

Podklejone tu zdjęcia zostały udostępnione przez organizatorów wystawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz